LED blikač

27. 05. 2013

Úvod
LED blikač
domáca automatizácia 0
a2
a3
ss

 

RC LED pozičné svetlo

Blikac s jednou (alebo viacerými) 3W LED výrazne zlepšuje schopnosť rozoznat aktuálnu orientaciu modelu. Viditelnost zavisí najmä od svetelných podmienok a vhodného umiestnenia na lietadle, podvecer je to 1km a viac (pri novej verzii večer testované na 4km) čo umožní správne natočenie modelu v problematickej situácii. Napajanie je 5V až  6V. Kompletna vaha 10 gramov. K dispozicii je LED biela (najvyšší výkon),červená, modrá, zelená , žltá (vo verzii s dvomi LED je vhodna napr. zelena a cervena - kazda na jedno kridlo). Napajanie je zabezpecene buď pripojenim na volny kanal prijimaca v lietadle cim je mozne cez tento kanál aj  vypinat/zapinat blikac na dialku prípadne blikač programovať, alebo priamym pripojením 5V (6V) kedy je blikač po privedení napájania vždy aktívny. Dĺžka vodiča ku každej LED je 100cm (dobre maskovatelna tenka seda dvojlinka), v pripade potreby je možné prerušiť a vytvoriť rozoberateľný spoj (vhodným konektorom).
 

Nová verzia :
         verzia s 1 až 4 LED, konektorom do prijimaca , každá LED samostane programovatelna (pri doruceni su LED nastavené na základný dvojblik, to môže byť následne zmenené pomocou vysielačky kedykoľvek podľa potreby) . Vdaka posunutému (10 milisekúnd) záblesku svieti v jednej chvili  vždy iba jedna LED = maximálny výkon záblesku. LED môže byt nastavená aj do trvalého svitu (viď. manuál).
Cena: 11€ (275Kc) 1xLED s konektorom do prijimaca
         14€ (350Kc) 2xLED s konektorom do prijimaca
         16€ (400Kc) 3xLED s konektorom do prijimaca                                                   MANUÁL (PDF)
         18€ (450Kc) 4xLED s konektorom do prijimaca

Stará verzia (nepotrebuje (ale ani neumožňuje) programovanie vysielačkou) :
          verzia s 1 až 2 LED, bez alebo s konektorom do prijimaca , pin listou pre volbu módu (3 mody: dvojblik, pomalé a rýchle blikanie).
Cena: 10€ (250Kc) 1xLED bez konektora do prijimaca (len dvojlinka,mozno zabudovat do maleho vyrezu priamo do kridla a priletovat k servu)
         11€ (275Kc) 1xLED s konektorom do prijimaca
         14€ (350Kc) 2xLED s konektorom do prijimaca                                                   MANUÁL (PDF)
Konektor kompletný:
         Umožňuje vytvoriť rozoberateľný spoj pre vodiče vedúce k LED. Balenie obsahuje oba kusy + piny .
Cena: 0.50€ (12Kc)
Vlastná stavba :
         Len naprogramovaný  procesor ATtiny verzia stará/nová + schéma zapojenia
  .
Cena: 7€ (175Kc) 1ks, 11€ (275Kc) 2ks, 14€ (350Kc) 3ks
Alternatívne je možné riešiť celú stavbu svojpomocne a inšpirovať sa podľa návodu na stránkach Cevaro.

 postovne(2€)  /mozno poslat aj do ČR za 75Kc (platba dopredu na cesky ucet alebo cez PayPal (+5% za prevod na PayPal) , pripadne cez eBay)/ 1.trieda , doporučene s tracking ID. Prípadne osobne (Banská Bystrica).

Na požiadanie (a bez zmeny pôvodnej ceny):
- zmena farby LED (biela ma maximalnu svietivost - vhodne na "nos" lietadla)
- zmena dlzky kabla k LED (odporuca sa do 150cm)
- drobné úpravy ovládania LED (diaľkové vypínanie len niektorej LED a podobne)

Video ukážky:

http://vimeo.com/28881563 praktická ukažka za letu

http://vimeo.com/31417510 štandartné použitie (stará verzia)

http://vimeo.com/30864406 jedna LED (stará verzia)
 
http://vimeo.com/36224291 nastaviteľná vzory LED (nová verzia)

http://vimeo.com/32408853 pripojenie dvoch modulov (cez Y kábel)

http://vimeo.com/31051691 praktická ukažka za letu - večer

 

 

 

 

 

 

FAQ:
Akú spotrebu má blikač ?  Blikač keďže vždy pracuje v pulznom režime, preto má veľmi malú spotrebu - (1A*20ms* počet LED + straty) 30mAh na jednu LED. (na porovnanie modelové batérie mávajú cca 1000 az 3000 mAh)
Ako sa programuje nová verzia blikača ?  Programovanie je podobné ako napríklad pri striedavých regulátoroch - je potrebné "napípať" (v našom prípade "nablikať")  vzory pre jednotlivé LED. Podrobnejšie viď manuál.
Nemám voľný kanál, ako naprogramujem blikač ?  Pre naprogramovanie možete využiť ktorýkoľvek iný kanál - napríklad ovládanie motora. Dočasne odpojíte z prijímača regulátor motoru a pripojíte blikač. Po naprogramovaní blikača cez páku plynu na vysielačke vrátite zapojenie do pôvodného stavu a blikač pripojíte na 5V (napríklad cez Y kábel z kanála pre krídelká) , pri takomto zapojení prerušíte vodič ovládania blikača (biely) tak ako je uvedené v návode.
Platba z ČR na účet ?  Pri zasielaní do ČR je možná platba priamo v Českých korunách na účet vedený v ČR - takže bez poplatkov za prevod mimo republiku či do inej meny, Číslo účtu Vám zašlem mailom.
Garancia vrátenia peňazí ?  Aj keď sa snažím vždy o individuálny prístup pri dohodnutí konfigurácie môže sa stať že napriek popisu, ukážkovým videám nespĺňa blikač Vaše očakávania alebo technické požiadavky - v tom prípade mi možete v priebehu 7 dní od obdržania poslať blikač späť na moju adresu (adresa odosielateľa balíčka v ktorom Vám prišiel blikač) a cenu blikača Vám vrátim späť formou bankového prevodu (platí pre SR aj ČR), znášate len poštovné. V takomto prípade ma prosím taktiež kontaktujte aj mailom.
Nekompatibilne prijímače?  Nepodarilo sa mi zistit presny dovod (kedze nemam prijimac k dispozicii) ale blikac neslo programovat /ovladat cez RX Graupner TWIN 2,4,GHz (http://www.lmk-cmelak.ic.cz/blog/wp-content/media/twin_10vario.jpg)
  

 

 

 

   rcledflash@gmail.com

Úvod | LED blikač | domáca automatizácia 0 | a2 | a3 | ss

Tento server byl naposledy aktualizován dne 27. 05. 2013